Ka IIc käis uurimas, missuguseid töid sügisel talus tehti ning mis oli teistmoodi tänapäevast.
Köstriaseme talu suveköögi ees ootas meid talu perenaine, kes rääkis ravimtaimede korjamisest, jõhvikasoos käimisest, taimedega lõnga värvimisest, seente soolamisest ja paljust muust. Perenaisel oli sügise hakul ikka tõesti väga palju tegemist.
Rehe all käis äge viljapeks. Kui rehepeksumasinaid, kombainidest rääkimata, olemas ei olnud, saadi terad viljapeade seest kätte koodiga pekstes. Marcus ja Miša said omal nahal proovida kui ränk töö see oli. Seda, kuidas suur viljapõld sirbiga maha lõigati, on tänapäeval samuti üsna keeruline ette kujutada.
Pulga talu suveköögis ja selle ümber käis vilgas askeldamine: supipaja all põles tuli, köögi ees käis võitegu ning suur sügisene pesupäev oli täies hoos. Kõik soovijad said proovida vanaaegset pesupesemist isekeedetud seebiga ning või tegemist.
Kuuri ees teritas Nuki saunikutalu peremees saagi, et talvepuude tegemine ette võtta. Poisid aitasid saepuki õigesse kohta toimetada ning olid ka tublid saagijad.
Juurviljaaias käis suur saagikoristus.
Et hapukapsas ja soolakurgid keldris hästi säiliksid, tuli pütid-tünnid üle vaadata. Kui vaja, pandi anumatele uued vitsad peale, et pütilauad laiali ei vajuks ja hoolega kogutud toidukraam raisku ei läheks. Nägime, kuidas kuuseokstest lõigati ja painutati peened vitsad. See oli päris peen oskustöö.
Lõpuks vaatasime, kuidas rukkiterad kestadest puhastati ning käsikiviga jahuks jahvatati. Käsikivi keerutamist said pikemad lapsed proovida. See oli väga raske. Leiva pärast pidi ikka palju vaeva nägema!
Köstriaseme talu õues mängis rõõmsatujuline pillimees lõõtsa. Meie juhendaja Mariliis küsis, miks tema tööd ei tee, vaid kibedal ajal pilli mängib. Vastuseks saime, et iga töö läheb pilli saatel lõbusamalt. Küllap see nõnda ongi!
Oli hästi tore tund. Kahju, et aega rohkem ei olnud, kuid tuleme kindlasti kevadel tagasi. Siis vaatame vanu hooneid ja tööriistu põhjalikumalt.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar